آشپزی با الی گولو

شامی بابلی
نویسنده : - ساعت ٤:٤٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳٩۱/٥/٢٠
 

سلام به روی ماهتون 

با دستور شامی بابلی در خدمتتون هستم . این شامی را از زارای عزیزم یاد گرفتم و برای اولین بار درست کردم و بلافاصله هم زنگ زدم دستورشو به خواهرم دادم که واسه افطار مهموناش درست کنه.

عطر و بویی که موقع سرخ کردن این شامی تو خونه می پیچه بی نظیره. من همونطور که زارای عزیزم گفته بود تو مقدار مواد دست بردم و کل شامی های که درست کردم 15 تا بیشتر نشدن. بیشتر اندازه ها را چشمی ریختم. 

طرز تهیه در ادامه مطلب....


مواد لازم: 

گوشت گوساله 200 گرم  پخته شده و ریش ریش شده 

سیب زمینی متوسط پخته شده و رنده شده 2 عدد 

پیاز متوسط یک عدد 

لپه نصف پیمانه ( بذارین بپزه ) 

تخم مرغ 2 تا 3 عدد

گردوی آسیاب شده یک پیمانه تقریبا 

سبزی شامل تره یک دسته کوچک - جعفری و گشنیز هر کدام دو دسته  کوچک - نعناع خشک یک تا 2 قاشق. شما اگه نعنای تازه دم دست داشته باشین خیلی بهتره. شنبلیله هم کمی که من با اجازتون یادم رفت !  و یک مقداری هم سبزی شمالی که خانم برادرم برام آورده بود من ازش یکی دو قاشق ریختم. 

واسه خواهرم که داشتم توضیح میدادم گفت که سبزی کوکو میریزه به جای این سبزی ها. حالا اگه شما هم عین این سبزیها دم دستتون نیست و سبزی کوکو تو فریزر دارین خیلی خودتون را اذیت نکنید. شامیتون عین اصلش نمیشه ولی بازم خوب میشه. 

نمک - فلفل و پودر سیر و زردچوبه به میزان لازم

 

طرز تهیه: 

گوشت گوساله را بذارین با مقداری آب و یک دونه پیاز و کمی زردچوبه بپزه. وقتی که پخت ریش ریش کنید یا عین من بریزین تو خرد کن و یک چرخ بدین. 

لپه پخته شده را هم بریزین تو خرد کن و خرد کنید یا اینکه  چرخش کنید . من حوصله چرخ گوشت نداشتم دیگه! 

سیب زمینی پخته شده را هم رنده کنید. پیاز را هم رنده کنید.  

گوشت ریش ریش شده - سیب زمینی رنده شده - پیاز رنده شده - لپه له شده - گردوی آسیاب شده- سبزی ها - تخم مرغ ها و نمک و فلفل و زردچوبه و پودر سیر را با هم مخلوط کنید. 

و خوب با هم مخلوط کنید و ورز بدین تا این شکلی بشه 

روغن را بریزین تو ماهیتابه و بذارین داغ بشه و از این مایع گلوله هایی به اندازه نارنگی کوچیک بردارین تو دست بهش فرم بدین و وسطش را هم یک سوراخ بکنید و بندازین تو روغن تا سرخ بشه. 

دو طرف شامی ها که سرخ شد بچینید توی ظرف مورد نظر و میل کنید. 

بهتون باز هم پیشنهاد میکنم که این شامی را امتحان کنید و حتی اگه دوست داشتین سبزیش را هم بیشتر از اونی که من گفتم بریزین. خیلییییییی خوشمزه میشه.

 

با تشکر از زارای عزیز