آشپزی با الی گولو

ژله انار
نویسنده : - ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٠/٩/٢٧
 

شب به خیر دوستان

در راستای نزدیک شدن به شب یلدا بعد از مدتها یک دسر یلدایی درست کردم البته اینو شب تولد برادرم که چند روز پیش بود درست کرده بودم . یادمه پارسالم این دسر را درست کرده بودم اما اون موقع دسرم یک قسمتش سفید بود یک قسمتش قرمز. دسر راحت و بی دردسریه.

راستی برای دستورش هم از مجله ساناز سانیا استفاده کردم

بریم ادامه مطلب براتون زودی طرز تهیه را توضیح بدم....


 
 
آش انار
نویسنده : - ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳٩٠/٩/٢٥
 

سلام دوستای گلم

این آشو دیشب برای دومین بار درست کردم و خیلی دوست داشتم. برای دستورش از مجله ساناز سانیا استفاده کردم .

شب یلدا هم نزدیکه آش انار درست کنید دور هم جمع شین599321_Laie_94.gif دستورش هم خیلی راحته


 
 
لب لبو
نویسنده : - ساعت ٦:۱۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳٩٠/٩/٢٥
 

سلام به روی ماهتون دوستان

یک دستور خیلی ساده و خوشمزه دارم براتون امروز که هم میتونین به عنوان کنار غذا ازش استفاده کنید هم اینکه هر وقت دلتون خواست لبو را این مدلی درست کنید و بخورید. دستورشم از یکی از مجله های آشپزی پیدا کردم.

 


 
 
پلو با کدو حلوایی
نویسنده : - ساعت ٩:۱٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٠/٩/٢٢
 

شب به خیر دوستان گلم

خدمتتون عرض کنم که سال گذشته این موقع من اصلا بلد نبودم با کدو حلوایی چه غذاهای رنگ وارنگ و خوشمزه ای میشه درست کرد اما تا الان که فکر میکنم این سومین غذایی است که برای اولین بار با کدو حلوایی درست کردم . حالا تازه بازم کلی در حال تحقیق و بررسی هستم که ببینم دیگه چیا میشه با کدو حلوایی درست کرد. تازهههههههههههههه یکی از غذاهایی هم که باهاش درست کرده بودم تو حافظه قبلی دوربینم بود که کلی براش شیون و زاری کردم .

در ضمن میخوام از الان تا شب یلدا بیشتر پستایی بذارم که مربوط به شب یلدا باشه.

اون 2 غذای دیگه که بهتون گفتم اینجا و اینجا هستن.

در ضمن یک پست بسیار عالی هم از دوست هنرمندم شاپرک چون در خصوص کدو حلوایی هست که دلم میخواد شماها هم حتما ببینید. برای من که خیلی مفید بود. هر چی باشه این روزا کدو حلوایی خیلی مورد استفاده داره.

خب این عکس پلوی خوشمزه منه

بریم ادامه مطلب توضیحاتشو بدم براتون ....


 
 
پلو قالبی با تن ماهی و قارچ
نویسنده : - ساعت ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٠/٩/٢٠
 

سلام دوستان

این پلو را دیشب برای ناهار ظهر اداره درست کردم. خیلی دیر رسیده بودم خونه بعد از کلاس ورزش و تند تند دست به کار شدم. البته راستش گیر داده بودم  به پیشنهاد آقای کفایی عزیز ته دیگ ذرت را امتحان کنم که متاسفانه ته دیگم سوخت از بس بازیگوشی کردم و سرم به سریال عشق ممنوعه گرم شدناراحت ولی سوخته اش هم خوشمزه بود و جاتون خالی. حالا بازم این مدل ته دیگو امتحان میکنم و خوشگلترشو براتون میذارم.

 


 
 
آش ترخینه کردی
نویسنده : - ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩٠/٩/۱٦
 

سلام دوستای گلم

اولا که جونم براتون بگه چند تا غذای خوشمزه برای اولین بار درست کرده بودم که همشون تو حافظه دوربینم بود و متاسفانه حافظه دوربینم دچار مشکل شد و نتونستم عکسامو بازیابی کنم و خیلی از این بابت غصه خوردم 621221_LaieA_011.gifحالا دیگه غصه هامو خوردم تموم شده رفته پی کارش!

2 هفته پیش رفتم تجریش برای اولین بار ترخینه خریدم باهاش سوپ درست کرده بودم از روی وبلاگ یکی از دوستای گلم که متاسفانه عکسش نابود شد حالا شما این آش ترخینه را داشته باشین فعلا که با بقایای ترخینه ها درست کردم.

برای دستور این آش از کتاب هنر آشپزی کردی اثر خانم لیلا کرد بچه استفاده کردم.

عکس ترخینه را برای مریم 84 عزیزم تو ادامه مطلب میذارم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ترخینه اینجا را کلیک کنید.

بریم به ادامه مطلب....


 
 
قیمه لا پلو ( نذری )‌
نویسنده : - ساعت ۱٢:۳٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٠/٩/۱٥
 

سلام

امروز تاسوعاست و  این قیمه لا پلو  دستپخت یکی از دوستان مادر منه که امروز ظهر برامون آورد.

این دیس یادگار مامان بزرگمه خدا رحمتش کنه من اینقده خوشم میاد میرم خونه این خانوم های قدیمی از این ظرفا استفاده میکنن. دلم خواست این قیمه لا پلو را تو این دیس بکشم که یادی هم از مامان بزرگم کرده باشم. روحش شاد.

راستی یک چیزی من کسی هستم که اصلا به پخش کردن این نذر و نذورات معتقد نیستم و همیشه فکر میکنم هدف امام حسین خیلی خیلی والاتر از این بود که ما روز شهادتش غذا درست میکنیم و پخش میکنیم. همیشه فکر میکنم که با این پولا میشه دست یک عده که ندارن را بگیریم و کاری کنیم که مشکلات زندگی اونا کمتر شه. از اینکه چشم و هم چشمی بینمون هست خیلی غصه میخورم. یکی چلو کباب میده یکی زرشک پلو یکی عدس پلو بعد یک عده میان اه اه هم میکنن میگن این چه غذائیه .  اه اه هم شد حرف؟اونم واسه برکت خدا؟ من که میگم بخش عمده ای از این نذری ها ریا است و من اصلا روحیاتم با این چیزا سازگار نیست.  فردای روز عاشورا داری راه میری تو خیابون میبینی یک کارتن خواب گوشه خیابون دراز کشیده و تو اون سرما خوابیده. مردم نذر میکنن واسه سلامتی ولی نمیشه این نذرو داد به کسی که ختی خونه و زندگی نداره؟ اینو بگم که خونواده خود من هم اهل پخش نذری هستن اما من موافق نیستم. اما به تک تک شما دوستای گلم که توی این روزا نذری پخش کردین احترام میذارم و امیدوارم که نذرتون قبول باشه . ای کاش روزی برسه که مردم ما یادشون بیاد که داشتن عزت نفس خیلی مهمه. ماها مگه سر سفره پدر مادرمون بزرگ نشدیم؟ خدایا کمک کن که ماها به اصل خودمون برگردیم .

این عذا داری نیست که ما برای امام حسین (ع ) انجام میدهیم بلکه این عمل شکمی از عزا در آوردن است. ( دکتر شریعتی )

 


 
 
عدس پلو
نویسنده : - ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩٠/٩/۱٠
 

روز به خیر دوستان

خیلی وقت بود دلم عدس پلو میخواست امروز تونستم درست کنم و به مراد دلم برسم خجالت

البته اولش میخواستم با گوشت قلقلی درست کنم اما مجبور شدم برای کاری برم بیرون واسه همین وقتم کم شد و به قلقلی کردن گوشت نرسیدم همینطوری تفت دادم ریختم روش.

دوستان یادتونه بچه بودیم مامانا هر وقت حوصله نداشتن غذا درست کنن عدس و پلو را قاطی میکردن و میدادن ماها میخوردیم؟من که همیشه لب و لوچم آویزون بود وقتی مامان میخواست عدس پلو درست کنه چون  مامان من که اصلا حال و حوصله نداره و نداشت واسه عدس پلو دنگ و فنگ بذاره اما من دوست دارم عدس پلو مخلفاتش زیاد باشه. البته بنده خدا کارمند بوده و 3 تا بچه شیطون هم داشت وقتی نداشت برای این کارا. دست گل مامان من و همه مامانا درد نکنه به خاطر تمام زحمتایی که برای ما کشیدن ماچ این برای مامانم گلم بود.

بریم برای طرز تهیه...


 
 
گشنیز پلو با کباب تابه ای
نویسنده : - ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٠/٩/٧
 

سلام به روی ماهتون دوستان 359421_LaieA_048.gif

امروز اومدم با یک دستور خیلی راحت و خوشمزه زودی هم میرم سراغ توضیحاتش!


 
 
دمی لخلاخ ( بوشهری )
نویسنده : - ساعت ۸:۳٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩٠/٩/۳
 

سلام دوستان

دیگه حتما میدونید که من به غذاهای شهرهای مختلف ایران خیلی خیلی زیاد علاقه دارم. و دلم میخواد دستورات را از گوشه کنار ایران عزیزمون جمع کنم و تو وبلاگم بنویسم.

امروز اومدم با یک دستور جنوبی که البته توی یکی از مجله های سال گذشته ساناز و سانیا دیدمش و توی مجله این ماهشون هم دیدم این دستور هست اما با اسم ماهی میدم( جلوشم توضیح داده بود غذای سنتی جنوب). احتمالا جاهای مختلف جنوب اسمهای متفاوتی داره اما موادشون کاملا  عین همدیگه است. بازم خیلی خوشحال میشم دوستای گل جنوبیم بیان نظر بدن در موردش. من که خیلی طعمشو دوست داشتم و به نظرم دستور خیلی خوبیه برای استفاده از ماهی در سبد غذایی.

توضیح: لخلاخ از کلمه عربی لخلخه به معنای بوی خوش است. این غذا از سواحل عربی خلیج همیشگی فارس گرفته شده و بیشتر در سواحل ایران جا افتاده است. مردم محلی معمولا این دمی را با ماهی هایی مثل هامور- سنگسر - سبیتی و سرخو تهیه میکنند. ( منبع مجله ساناز سانیا )


 
 
آش چغندر ( غذای سنتی اراک )
نویسنده : - ساعت ٩:۳۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٠/٩/۱
 

سلام به روی ماهتون 526113__plusfav__rvmp_b.gif

دوستان این آش را از روی دستور مجله ساناز و سانیا درست کردم از قرار یکی از آشهای سنتی شهر اراک است. من هر چی تو نت گشتم چیزی در این خصوص پیدا نکردم. حالا از شماها خواهش میکنم که اگه اراکی هستین یا اگه این آش رو تو اراک خوردین به من نظرتون را در موردش بگین.

کسایی که از کشف مزه های جدید خوششون میاد از  خوردن این آش لذت می برن. یک همسایه داریم ما اهل آشتیان هستن اونا هم یک آش دارن شبیه این آش اما توش رشته و برگ قیصی هم میریزن من خیلی از این آش خوشم میاد. خانم همسایه هم چند بار برای ما از این آش آورد. یادمه مامان بزرگ خدا بیامرزم  که طبقه پائین ما زندگی میکرد اصلا از این آش خوشش نمیامد و میگفت وااا مادر مگه آش هم قرمز میشه  !!! 822613_4hn6ct2.gif من میگفتم مامانی شما نخورین بیارینش واسه من728313_2j47l00.gif  بنده خدا هر وقت همسایمون براش این آشو میبرد میاورد واسه من. خدا رحمتش کنه خیلی مامان بزرگ با سلیقه ای داشتم طعم غذاهای خوشمزه ای که درست میکرد هیچوقت یادم نمیره. 

 

اینم یک مدل دیگه همین آش که تو ادامه مطلب در موردش توضیح میدم

خب بریم طرز تهیه را براتون توضیح بدم